UWAGA! ASF - informacja dla myśliwych i leśników dotycząca Afrykańskiego Pomoru Świń

Nadzór Sanitarny » Higiena Żywności Żywienia i Przedmiotów Użytku » Aktualności » UWAGA! ASF - informacja dla myśliwych i leśników dotycząca Afrykańskiego Pomoru Świń

AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ (ASF) w swzybkim tempie dotarł do naszych granic, występuje w państwach graniczących od wschodu z Polską, a także od wschodniek części naszego kraju i niestety dotarł już do granic naszego województwa, od strony województwa warmińsko-m,azurskiego. Stwierdzono występowanie tej choroby, nie tylko u dzików, ale także u świń. Mimo, iż wirus ASF nie jest groźny dla człowieka, region, w którym zostanie stwierdzona choroba narażony jest na poważne straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, spowodowane wstrzymaniem obrotu i esportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń, a także padnięciem świń i kosztami likwidacji ognisk choroby.

Poniżej ulotki, w których znajdują się wyjaśnienia takich zagadnień jak: Co to jest ASF?, Jak myśliwi i leśnicy mogą pomóc w zapobieganiu afrykańskiemu pomorowi świń?, Główne zagrożenia przeniesienia ASF dla naszego regionu, Co możemy zrobić aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń w granicach naszego regionu?